Nazwa tego zespołu pochodzi od słynnej sztuki Szekspira "Otello", gdzie Otello był niezwykle podejrzany o niewierność swojej żony i stało się to obsesją. Zazdrość w związku jest normalna i pokazuje, że partnerowi zależy na swojej drugiej połówce na tyle, by się denerwować. Jednak staje się niezdrowa, gdy przeradza się w obsesję, ciągłą potrzebę sprawdzania partnera lub prześladowania go. Zespół ten najczęściej dotyka mężczyzn, którzy są uzależnieni od alkoholu.
Formalna nazwa dla Syndromu Otella to Zaburzenie Urojeniowe - typ zazdrości i jest to typ zaburzenia psychicznego, który został przytoczony w DSM-5.
Objawy zaburzenia, które występują u osób zmagających się z chorobą alkoholową, obejmują:
- Ciągłe oskarżanie partnera o niewierność lub poświęcanie innym ludziom zbyt wiele uwagi
- Wdzieranie się w ich prywatność, prześladowanie ich
- Okazywanie skrajnej zazdrości
- Niezdolność do kontrolowania impulsów
- Znajdowanie "dowodów" na to, że partner jest niewierny, mimo że nie ma takich dowodów
- Szukanie wad u partnera
- Przemoc słowna i fizyczna
Sprawdź, jak leczymy uzależnienia w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Łodzi.
Syndrom Otella jest wynikiem uzależnienia od alkoholu. Nie licząc zaburzeń psychicznych.
Może to spowodować poczucie braku zaufania i niestabilności w dorosłych związkach. Zaburzenia przywiązania mogą być kolejną przyczyną syndromu Otella i można je również tłumaczyć nadużyciami w dzieciństwie lub niepewnymi wzorcami przywiązania z opiekunem. W wyniku osoby obniżonej samooceny i pewności siebie projektują swoje niepewności na swojego partnera poprzez działania zazdrości.
Syndrom Otella może być bardzo niepokojącym zaburzeniem dla osoby cierpiącej na niego, a także jej partnera. Ma to duży wpływ na jakość życia pary i powoduje wysokie napięcie w związku, co jest niezdrowe w dłuższej perspektywie.
Terapia par jest dobrą formą leczenia, aby przejść razem, jak terapeuta może pomóc rozwiązać nie tylko kwestię zazdrości, ale niektóre podstawowe obawy, jak również.