Zespół odstawienia alkoholu

Alkoholowy zespół odstawienia to nazwa objawów, które występują, gdy osoba intensywnie pijąca nagle przestaje lub znacznie zmniejsza spożycie alkoholu.

W przypadku zespołu odstawienia alkoholu możesz doświadczyć kombinacji objawów fizycznych i emocjonalnych, od łagodnego niepokoju i zmęczenia po mdłości. Niektóre objawy są tak poważne, jak halucynacje i drgawki. W najbardziej skrajnych przypadkach może zagrażać życiu.

Jak leczy się alkoholowy zespół odstawienia?

Leczenie zespołu odstawienia alkoholu zależy od tego, jak poważne są twoje objawy. Niektóre osoby mogą być leczone w domu, ale inne mogą wymagać nadzorowanej opieki w warunkach szpitalnych, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych powikłań, takich jak drgawki.

Pierwszym celem leczenia jest utrzymanie komfortu poprzez zarządzanie objawami. Poradnictwo alkoholowe jest kolejnym ważnym celem leczenia. Celem leczenia przez lekarza jest pomoc w zaprzestaniu picia tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe.

Opieka domowa — odstawienie alkoholu

Łagodne objawy odstawienia alkoholu często mogą być leczone w domu. Krewny lub przyjaciel musi pozostać przy Tobie, aby monitorować Twój stan. Ich zadaniem jest upewnienie się, że jeśli wystąpi jakiekolwiek pogorszenie objawów, natychmiast zabiorą Cię do szpitala.

Powinni również dopilnować, abyś uczestniczył w spotkaniach z doradcą i regularnie odwiedzał lekarza w celu wykonania rutynowych badań krwi, które mogą być zlecone. Mogą być również potrzebne badania pod kątem problemów medycznych związanych z alkoholem.

Jeśli środowisko domowe nie sprzyja zachowaniu trzeźwości, porozmawiaj z lekarzem. Lekarz może być w stanie połączyć Cię z programami schronienia dla osób wychodzących z uzależnienia od alkoholu. Sprawdź ofertę naszego prywatnego ośrodka - terapia uzależnień to jedna z najczęściej wybieranych terapia.

Hospitalizacja — nie picie alkoholu

Jeśli objawy są poważniejsze, może być konieczne, pozostanie w szpitalu. Jest tak, aby lekarz mógł monitorować Twój stan i zarządzać wszelkimi komplikacjami. Być może będziesz musiał otrzymywać płyny dożylnie lub przez żyły, aby zapobiec odwodnieniu oraz leki, które pomogą złagodzić objawy.

Warto mieć również na uwadzę, że ważną rolę odgrywają leki i suplementy witaminowe. 

Copyright 2025