Terapia uzależnień

Ktoś z Twojego otoczenia regularnie zażywa narkotyki? Chcesz mu pomóc, ale nie wiesz, jak nakłonić go na leczenie?

W naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Alkoholizmu STOP-alko oferujemy również terapie uzależnienia od narkotyków. Przez fakt, że jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się kompulsywnym, lub niekontrolowanym, poszukiwaniem i używaniem narkotyków pomimo szkodliwych konsekwencji i zmian w mózgu, które mogą być długotrwałe. Te zmiany w mózgu mogą prowadzić do szkodliwych zachowań obserwowanych u osób używających narkotyków. Uzależnienie od narkotyków jest również chorobą nawrotową. Nawrót to powrót do zażywania narkotyków po próbie zaprzestania. 

Uzależnienie występuje w wielu formach. Dla niektórych jest to uzależnienie od substancji (kokaina, marihuana, alkohol...), a dla innych od zachowań (hazard, seks, zakupy lub jedzenie). Niezależnie od formy, uzależnienia kosztują. Nasi specjaliści posiadają doświadczenie terapeutyczne, które pomoże Ci zbadać podstawowe przyczyny Twojego uzależnienia i rozwinąć nowe umiejętności, pozwalające Ci żyć w trwałej abstynencji. Jeśli jesteś na odwyku, jesteś zaniepokojony swoim zachowaniem lub zachowaniem kogoś innego, możemy zaoferować Ci wsparcie, którego potrzebujesz, aby zbadać swoje obawy.

Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków?

Droga do uzależnienia od narkotyków zaczyna się od dobrowolnego aktu zażywania narkotyków. Ale z czasem zdolność osoby do wyboru, aby nie robić tego staje się zagrożona. Poszukiwanie i przyjmowanie narkotyku staje się kompulsywne. Wynika to głównie z wpływu długotrwałej ekspozycji na narkotyki na funkcjonowanie mózgu. Uzależnienie wpływa na części mózgu zaangażowane w nagrodę i motywację, uczenie się i pamięć oraz kontrolę nad zachowaniem.

Uzależnienie jest chorobą, która wpływa zarówno na mózg, jak i na zachowanie.

Czy uzależnienie od narkotyków można leczyć?

Tak, ale nie jest to proste. Ponieważ uzależnienie jest chorobą przewlekłą, ludzie nie mogą po prostu przestać używać narkotyków na kilka dni i zostać wyleczeni. Większość pacjentów potrzebuje długoterminowej lub powtarzającej się opieki, aby przestać używać całkowicie i odzyskać swoje życie. Leczenie uzależnień od narkotyków musi pomóc osobie przede wszystkim w zaprzestaniu używania substancji psychoaktywnych i stać się produktywnym w rodzinie, pracy i społeczeństwie. 

Copyright 2025