Osoba współuzależniona od alkoholika

Alkoholizm jest chorobą, która powoduje liczne objawy fizyczne i psychiczne i może objawiać się na wiele sposobów. Jedną z wielu złożonych części choroby jest sytuacja, gdy współuzależnienie i alkoholizm krzyżują się.

Współuzależnienie to sytuacja, w której osoba staje się zależna od kogoś, często w obliczu choroby lub uzależnienia. Często robi to w przekonaniu, że pomaga drugiej osobie, podczas gdy w rzeczywistości robi to dla siebie. Współuzależnienie od alkoholu ma miejsce wtedy, gdy uzależnienie alkoholika jest uzależnione od działań i zachowań innej osoby. 

Współuzależnienie — przykład

Przykładem tego, jak współzależny związek może istnieć między uzależnionym a członkiem rodziny. Może być to rodzic, który pozwala synowi lub córce alkoholika żyć w domu, bez odpowiedzialności i konsekwencji. Jak alkoholizm pogarsza się i nie są w stanie zarządzać swoim życiem z powodu uzależnienia, zwiększają swoje wysiłki, aby współzależne osoby pocieszyć.

Niektórzy rodzice mogą wierzyć, że zapewniają podstawową opiekę i robią to. Poprzez zapewnienie wygodnego miejsca do życia dla ich ukochanej osoby, która zmaga się z problemem, często myślą, że im pomagają. Takie podejście rodziców lub innych członków rodziny może doprowadzić do stworzenia komfortowej sytuacji, w której alkoholik lub osoba uzależniona nie będzie ponosić odpowiedzialności. To może pozwolić na kontynuowanie uzależnienia i usunąć motywację dla użytkownika substancji, aby rzucić lub poprawić swoją sytuację.

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, jest potencjalnie we współzależnej relacji z powodu alkoholizmu lub do narkotyków, tutaj może być kilka sposobów, aby zidentyfikować to i szukać profesjonalnego doradztwa. Skonsultuj się z naszymi pracownikami i postaw na leczenie alkoholizmu.

Sprawdź również, jak wygląda leczenie w Ośrodku Leczenia Uzależnień Warszawa.

Rozwój współuzależnienia i alkoholizmu

Współzależne relacje są prawie zawsze niezdrowymi relacjami. Termin współzależności stał się klinicznie powszechne z powodu alkoholizmu i zaburzeń używania substancji. Charakteryzuje się nadmierną zależnością od jednego partnera, a nasze uczucia są często określane przez innych. Jeśli oni czują się dobrze, ty czujesz się dobrze, a jeśli oni czują się źle, ty czujesz się źle.

Jak mogę sprawić, by czuli się lepiej? Chociaż nie jest uznany za zaburzenie w podręcznikach, większość ekspertów i specjalistów uważa, że powinien być i pytanie, dlaczego nie jest. Cechy współzależności mogą przyczynić się do wejścia w związek kontrolny, problemy z samooceną i nasilenie (lub nawet tworzenie) zachowań uzależniających.

Copyright 2025